Home / ویدیوهای آموزشی / انسان اولیه‌ای وجود ندارد!

انسان اولیه‌ای وجود ندارد!

این من هستم؛ یک انسان.
این ها والدین من هستند، آنها هم مثل من ، انسانند. پدربزرگم، انسان است.
– پدر پدربزرگ و جد اندر جدم چطور؟
آنها نیز بی شک ، انسان هستند.
– اما پدربزرگم در 185 میلیون نسل قبل تر از من چطور؟
او انسان نبود. او یک ماهی بود. تصور کنید که از هر یک از اجداد ماقبل خود، عکس گرفته اید و آنها را در یک پشته ، روی هم قرار دادید. هر یک از پدرهای پدرهای پدرهای پدرهای… تا الی آخر.

بسیار خوب ، این پشته، پشته بسیار بزرگی خواهد شد و من در بالای این پشته و جد ماهی شکل من در پایین این پشته قرار دارد.
شاید نیاز باشد تا این پشته بزرگ را سر و ته کنیم. این جوری اندکی بهتر خواهد شد. اجازه بدهید همین که به عقب این پشته حرکت می کنیم ، چند عکس را از تاریخ بیرون بکشیم. برای رفتن به 1000 نسل عقب‌تر تنها چند اینچ را بایستی طی کرد و این هم یک انسان است.
برای رفتن به 10000 نسل عقب ترکافی است دو قدم دیگر برداریم. باز هم انسان، اما نه به آن شکلی که می شناسیم.
75000 نسل عقب تر… یعنی یک و نیم میلیون سال قبل ، دیگر انسانی وجود ندارد. یک انسان راست قامت به نام هومواِرِکتوس. اکنون در اینجا تنها چند صد گام، از سفرمان، عقب رفتیم، یک و نیم میلیون نسل پیش.
این جد ما، شباهت بیشتری به میمون های دنیای قدیم دارد اما هنوز هم به راسته نخستینه‌ها(پریمات‌ها) تعلق دارد.

به 15 میلیون نسل عقب‌تر می رویم.
این جد ما، بیش از آنکه به یک میمون شبیه باشد، شبیه به یک جونده درخت زی است. بیایید به 120 میلیونومین جدم نگاهی بیندازیم. برای رسیدن به او بایستی 12 کیلومتر را به سمت عقب طی کنیم!
قطعن او نه انسان است، نه پریمات و نه پستاندار حشره خوار، اما تا حدی جذاب است!
اما 165 میلیونیومین جدم، حتی یک پستاندار هم نیست، او یک سوسمار پیش از تاریخ است که حتی دایناسورها را هم شکار می کند. البته آنها آلبوم عکس خودشان را دارند و پشته آنها در جایی همین دور و برها، به پشته ما وصل می شود.
در واقع، هر گونه‌ای پشته مربوط به خودش را دارد که شاخه‌هایش در جایی در پایین این ردیف، ادامه پیدا خواهند کرد.
در اینجا، به 185 میلیون نسل عقب تر رسیده ایم و جد ما یک ماهی است. اصلن شباهتی می بینید؟

پس، اولین انسان، در کجای پشته قرار داشت؟
اولینی وجود نداشت. عکس شماره 4632 ؟ انسان. عکس شماره 79221؟ هومو ارکتوس. هیچ نقطه منحصر به فردی وجود ندارد که بتوان از بقیه جدا کرد. هر عکسی که از این پشته، بیرون می کشیم، خیلی شبیه به عکس سمت دیگر است. هر نسلی، گونه‌ای همانند والدینش دارد و با فرزندانش نیز هم گونه است.
والدین هوموارکتوس، هوموارکتوس بودند و فرزندانش هم هومو ارکتوس.
جد ماهی شکل ما چطور؟
پدران و فرزندان او نیز ماهی شکل بودند. هرگز نمی توانید لحظه دقیقی را نشان بدهید که گونه ای دقیقا در آن لحظه ، به وجود آمده باشد.
درست همانطور که شما قبلا بچه بودید و اکنون پیرتر شدید. اما روز منحصر به فردی وجود نداشت که بصورت یک جوان، وارد رختخواب بشوید و بصورت یک فرد مسن، از خواب برخیزید. اگرچه گاهی اوقات، این احساس به شما دست می دهد.
اولین انسانی وجود نداشت.
این عبارت ، ظاهرن تناقضی را شکل می‌دهد و به نظر می‌رسد که کل نظریه تکامل را زیر سوال خواهد برد.
اما نکته مهمی برای درک واقعی نحوه وقوع تکامل، محسوب می‌شود. دگرگونش، شبیه به یک فیلم است. در فیلم، فریم‌هایی وجود دارند که با سرعت و به تدریج حرکت می کنند و ما در اغلب اوقات، در حین مشاهده فیلم، متوجه این تغییرات نخواهیم شد.
هر زمانی که فسیلی پیدا می‌شود، این فسیل، تصویری از گذشته است و هزاران فریم گم شده در بین این تصاویر وجود دارند و کار ما این است که کل فیلم را بازسازی کنیم.
زندگی در واقع، چیزی است که در بین تصاویر لحظه‌ای رخ می دهد. زندگی به جای آنکه جاده کاملن صاف و همواری باشد، سفری است بر روی سنگ‌های زیر پا، و هر یک از ما نامی را بر روی این سنگ‌ها می‌گذاریم.

ماجراجو باشید.

دریافت فایل تصویری

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top