Home / اخبار علمی / اهداف شتاب دهنده سرن

اهداف شتاب دهنده سرن

 6اپریل 2015 به نقل از sciencealert.com

همانطور که میدانید پس از دو سال وقفه شتاب دهنده بزرگ ذرات یا همان {LHC } رستارت شد و با انرژی بالاتری به فعالیت مجدد پرداخت.
دانشمندان امیدوارند در این آزمایش‌گاهِ عظیم پرده از رموز مهم فیزیک و کیهان بردارند. در این آزمایش‌گاه ذرات پروتون‌ در یک مسیر 27 کیلومتری دایره‌ای با سرعت نزدیک به سرعت نور بهم کوبیده می‌شوند. اما دانشمندان دقیقا در اینجا به دنبال اثبات چه مسائلی هستند:

lhc.abartagharon

 

1) ابر تقارن :

بوزون هیگز ذره ای بود که بر اساس فیزیک استاندارد چند دهه قبل پیش بینی شد و سال 2012 ردپایی از آن کشف شد، ولی از نظر فیزیک‌دان‌ها این نظریه کمی ناقص هست. دانشمندان به دنبال ذرات ابر تقارن هستند.

 

2) ماده تاریک :

می‌دانیم ماده تاریک هیچ نور و تابشی از خود گسیل نمی‌دهد و فقط از روی تاثیرات گرانشی آن در کیهان قابل شکار بررسی هست و تقریبا حدود 25-26 درصد کیهان را در بر گرفته است. کشف ماده تاریک می‌تواند از بوزون هیگز مهم‌تر و هیجان انگیزتر باشد. یکی از ذراتی که بر طبق ابرتقارن پیش بینی می‌شود می‌تواند کاندیدای ماده تاریک نیز باشد. فیزیک‌دان‌ها حدس می‌زنند این ذره باید بسیار بسیار سنگین باشد. برای همین هم در شتاب دهنده سرن نیازمند انرژی بسیار بالایی هستیم. همین علت هست که این ذره فرضی با ذرات دیگر تعامل بسیار ضعیفی دارد.

 

3) ضد ماده :

در فیزیک به ما گفته می‌شود هر ذره یک دوقلوی ضد دارد که همه ویژگی‌های ذره را دارا است ولی دارای بار مخالف آن ذره می‌باشد(مثلن الکترون ذره‌ای با بار منفی هست ولی ضد الکترون که به آن پوزیترون گفته می‌شود همه خصوصیات الکترون را دارد ولی بارش مثبت است). فیزیک‌دان‌ها بر همین اساس پیش‌بینی می‌کنند در مهبانگ مقدار یکسانی از ماده و ضد ماده تولید شده است. هر زمان ماده و ضد ماده در تماس با هم قرار گیرند یکیدیگر را نابود می‌کنند. آیا اگر ماده و ضد ماده یکسان می‌بود نباید کیهان ما نابود میشد؟ بر همین اساس مشخص است که درصد کمی ماده بیشتر از ضد ماده بود اما دلیش بر فیزیک‌دان‌ها پوشیده است. امید بر آن است در شتاب‌دهنده سرن راز این مساله نیز افشا گردد.

 

4) گرانش :

در بین 4 نیروی شگفت‌انگیز طبیعت گرانش دارای قدرت ضعیف‌تری است. گرانش با مدل استاندارد کار نمی‌کند و جوابی نمی‌دهد. حتی در بین ذرات ریزاتمی جاذبه کارایی ندارد. برخی فیزیک‌دان‌ها می‌گویند ذره گرانش همان گراویتون‌ها هستند که ممکن است در شتاب دهنده بزرگ کشف شود. برخی دیگر می‌گویند منشا گرانش در ابعاد اظافی است برای همین مساله ایجاد مینی سیاه چاله ها را در سرن مطرح میکنند که البته شواهدی از این مهم دست پیدا کردند.

 

5) انرژی تاریک :

وقتی کیهان‌شناسان متوجه شدند جهان در حال انبساط است و میزان شتاب آن بالا میرود. این مساله انقلابی در درک ما از فیزیک کیهان شناسی داشت. این مساله می‌گفت گرانش تنها نیروی تاثیر گذار در مقیاس بزرگ و مساله انبساط نیست بلکه نیروی دیگری باید در کار باشد که ما کوچکترین اطلاعاتی در موردش نداریم. 70 درصد کیهان ما را نیز در بر گرفته است. فیزیک‌دان‌ها امیدوارند شتاب‌دهنده سرن انقلابی در درک فیزیک کوانتومی ما داشته باشند.

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top