Home / مقالات علمی / کیهان / اخترشناسی / سحابی خرچنگ crab nebula
سحابی خرچنگ crab nebula

سحابی خرچنگ crab nebula

(تصویر زیبای تلسکوپ هابل از سحابی خرچنگ)

گردآوری و ترجمه: آرش آریامنش

 
وقتی سوخت ستاره‌ای به پایان می‌رسد منفجر شده و گرد و غبار عظیمی از خود به جای می‌گذارد که به آن سحابی سوپرنوا گوییم. اولین بار نور انفجار این سوپر نوا که به شکل سحابی خرچنگ تشکیل شد ستاره‌شناسان چینی در 4 جولای سال 1054 مشاهده کردند.

بر طبق گزارشات نور این انفجار تا 23 روز در آسمان می‌درخشید و درخشندگی آن 6 برابر درخشندگی ونوس یا همان زهره در آسمان شب بود، و تقریبا تا دو سال با چشم غیر مسلح قابل دیدن بود.

مشاهدات و گزارشات دیگری از ژاپنی‌ها و مردمان بومی آمریکایی و همچنین اعراب وجود دارد .

زمانی که ادوارد هالی در سال 1758 پیش‌بینی کرده بود سیارکی در حال عبور از نزدیکی زمین خواهد بود در طی مشاهداتی “مسیه” متوجه پیچ و تاب غبارآلود مرموز در آسمان شب شد. بعدها اسمش را M1 گذاشت و فهمید برخلاف ستاره اصلن حرکتی ندارد و ویژگی‌هایش متفاوت بود. در سال 1844 ستاره شناس انگلیسی ویلیام پارسونر تصویر این سحابی را کشید که شبیه خرچنگ بود و در اوایل قرن 20 ستاره شناسان به اندازه‌گیری دقیق تر از M1 پرداختند و حتی توانستند تاریخ وقوع و همچنین فاصله ان را تا ما اندازه بگیرند که با مشاهدات افرادی باستانی چینی و بومیان آمریکایی همسان بود!

وقتی فشار داخل یک ستاره غول پیکر از جاذبه آن بیشتر می‌شود منفجر شده یک ابرنواختر شکل می‌گیرد و گاز و غبار عظیمی به بیرون از خود پرتاب می‌کند. مواد خارج شده از این سوپرنوا که باعث شکل‌گیری سحابی خرچنگ شد، سرعتی معادل 4.8 میلیون کیلومتر بر ساعت داشت، و قطر این سحابی 10 سال نوری تخمین زده شده و 6300 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی TAURUS یا برج ثور واقع است. حتی در برخی مکان‌ها در آسمان شب پرستاره نیز با چشم غیر مسطح می‌توان ان را هنوز دید.

در سال 1968 ستاره‌شناسان پورتوریکو یک امواج رادیویی از سمت این سحابی دریافت کردند و فهمیدند یک تپ اختر یا ستاره نوترونی در قلب این سحابی به اندازه تنها یک شهر است و سرعتی معادل 30 بار در ثانیه می‌چرخد چنین ستاره نوترونی که تنها قطری معادل چند ده مایل دارد 100 هزار برابر خورشید پرانرژی تر است و حتی از خورشید ما نیز پرنورتر می‌باشد.

منبع : SPACE.COM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top