مهبانگ 17

مهبانگ 17

هفدهمین برنامه‌ی “مِهبانگ” تقدیم به دوست‌داران دانش و خردورزی.

در بخش اول برنامه‌ی مِهبانگ، مکان کنونی گروه بیتل‌ها (The Beatles) در کهکشان و ارتباط آن با صورت فلکی اسب‌بالدار (Pegasus) بررسی خواهد شد و در بخش دوم جناب آقای دکتر بهرُخ خوشنویس، مخترع، دانشمند و استاد دانشگاه USC با موضوع “سفرهای فضائی و ساخت و ساز در سایر کرات” میهمان ویژه این بخش خواهند بود.

جناب دکتر “بهرُخ خوشنویس” مفتخر به دعوت از سازمان ملی هوانوردی و فضانوردی آمریکا (NASA) برای پیاده‌سازی روشی ابداعی و نوآوری‌شان در نحوه‌ی ساختِ سازه در کره‌ی ماه هستند و در این برنامه توضیحات مبسوطی از مخاطرات و مشکلات فعالیت انسانی در ساخت و ساز بر روی سایر کرات، و روش نوین‌‌شان در ساخت مصالح در سطح ماه خواهند داد؛
و در ادامه به همراه جناب دکتر نیری به پاسخِ پرسش‌هائی از جمله:

– اهداف بشر از ساخت و ساز بر سطح سایر کرات
– تاثیر لرزه و جاذبه‌ی سیارات بر ساخت و ساز
– تعیین زمان انتقال این تکنولوژی
– تفاوت درجه حرارت در سطح کره‌ی ماه
– نیروی پیشرانش در فضاپیماها

خواهند پرداخت.

 گزیده‌ها:

*امواج مغناطیسی با سرعت نور حرکت می‌کنند و در فضا منتشر می‌شوند. به عنوان مثال امواج صوتی که 50 سال پیش از زمین پخش شده 4 سال بعد در ستاره alfa centauri گرفته شده و اکنون به ستاره ای در صورت فکلی اسب بال‌دار رسیده است.

*چرا برای سفرهای فضایی از موشک‌هایی که موتورهایشان مجهز به سوخت اتمی هستند استفاده نمی‌شود؟ چون اگر یکی از این موشک‌ها دچار سانحه بشود می‌تواند منجر به فاجعه‌ی انسانی و بزرگ زیست محیطی در منطقه پرتاب موشک بشود.

*چاپ سه بعدی در دو دهه‌ی اخیر در manufacturing به وجود آمده است. به این وسیله به طور اتوماتیک قطعات پیچیده ای را که هندسه پیچیده دارند با ماشین‌های فرز که از طریق کامپیوتر کنترل می‌شوند را می‌تراشند. در چاپ سه بعدی کار لایه به لایه انجام می‌گیرد و نیازی به قالب وجود ندارد و ضخامت هر لایه از 1/0 تا 2.5/0 میلیمتر هست ولی در Contour crafting این ضخامت به چندین سانتی‌متر می‌رسد.

برای اینکه جسم سه بعدی بدون نیاز به قالب درست بشود راه ساده اش این است که آن را لایه به لایه درست کنید؛ یعنی، مجموعه ای از اجسام دو بعدی درست بشود. با این کار حتی قطعات پیچیده را می‌توان درست کرد.

در 30-20 سال گذشته در ساخت‌های کارخانه ای از چاپ سه بعدی استفاده شده است ولی در ساختمان سازی از این روش هزاران سال است که استفاده می‌شود. لایه به لایه سازی مانند خشت گذاری و آجر گذاری جزو روش‌هایی است که از چندین هزار سال از آن استفاده می‌کنند. بنابراین متد چاپ سه بعدی جدید نیست و برگرفته از روش‌های پیشین است.

*در contour crafting با الهام از ساختمان سازی از ضخامت‌های بسیار زیاد استفاده می‌کنند. با توجه به توان ضخامت سازی زیاد آن، سرعت عمل اش هم ده‌ها یا صدها برابر بیش از روش‌های دیگر است و به دلیل سرعت عمل بیشتر می‌توانند قطعات بسیار بزرگ‌تری را در زمان‌های قابل قبول درست بکنند.

یکی از موارد استفاده چاپ سه بعدی در ساختمان سازی است که بیشترین توجه را جلب کرده است. قابلیت‌هایی که سیستم contour crafting دارد این است که چون توسط ربات‌ها و اتوماتیک انجام می‌گیرد می‌تواند بدون وجود انسان کار بکند. این روش برای مناطق خطرناکی که در آن اتفاقات اتمی افتاده (مانند فوکوشیما) و انسان‌ها به دلیل پرتوهای زیاد نمی‌توانند به آنجا نزدیک بشوند مفید هست و می‌توان این سیستم را در آنجا پیاده کرد تا مهارهای سیمانی و غیره را دور تا دور چنین جاهایی بسازند. یا با این سیستم ساختمان سازی در کرات دیگر را انجام داد.

*به علت عدم اتمسفر در اطراف کره ماه تمامی پرتوهای خطرناک نور خورشید به سطح کره ماه می‌رسند. بدتر از پرتوهای خورشیدی، تشعشات کیهانی حاصل از انفجارات سوپر نوواهای مختلف هستند که به سطح کره ماه می‌رسند. به دلیل اینکه محیط کره ماه محیط دوستانه ای برای انسان نیست بنابراین برای هر ساخت و سازی در آنجا نیازهای به ساختارهای خیلی محکم‌تری در آنجا داریم. و باز به علت نبود اتمسفر در کره ماه در زیر تابش خورشید ماکزیمم درجه حرارت 140 درجه سانتیگراد ولی در سایه 130- درجه سانتیگراد است.

*هدف از رفتن به ماه از سوی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی فقط تجسسی بود.

*اکنون ناسا به فکر ساختارهای زیربنایی است تا قرارگاهی در آنجا بسازد تا انسان از پرتوها و تشعشات در امان باشد. همه این‌ها زمانبر و هزینه دار هستند ولی با بردن ماشین آلات contour crafting به آنجا هدف این خواهد بود که هیچ مواد ساختمانی از زمین به آنجا برده نشود و فقط از چیزهایی که در کره ماه هست استفاده بشود.

*تمدن بشری فقط توسط کسانی پیش برده شده که خواسته اند طبیعت را بشناسند. گستره‌های کائنات باید تحقیق بشوند و از نزدیک آن را ببینند؛ تغییرش بدهند. در این مسیر قاعدتأ خودشان هم بسته به شرایط محیطی از نظر ژنتیکی تغییر خواهند کرد. بنابراین انسان هزار سال آینده شاید این چیزی که من و شمای امروز می‌شناسیم نباشد و ما باید با فکر باز این را قبول بکنیم.

*منابع موجود در ماه در روی کره زمین کم وجود دارد ولی کشور چین مقداری از آن را دارد. یکی از این مواد برای ژنراتورهای بادی و ماشین‌های الکتریکی لازم هست. منابع دیگر ایزوتوپ 3 و هلیم 3 هستند. در سرتاسر کره ماه هلیم 3 وجود دارد و اگر این عنصر را بتوانند به زمین برگردانند مشکل انرژی در روی زمین کاملأ حل خواهد شد. فعلأ هدف اولیه زندگی کردن در کره ماه نیست بلکه استفاده از منابع آنجاست. درواقع، به علت محدودیت منابع در روی زمین، انسان‌ها باید به فکر مستعمره قرار دادن کرات دیگر باشند. در حال حاضر این امر هدف اقتصادی چین و هند شده است و این دو کشور تلاش می‌کنند که زودتر به کره ماه برسند.

*نیروی جاذبه در کره ماه صفر نیست بلکه یک ششم کره زمین است؛ بنابراین، ساختارها می‌توانند بر روی کره ماه بمانند.

*ماه لرزه در ماه هم اتفاق می‌افتد ولی چندان قوی نیست و شدیدترین ماه لرزه حدود 5.5 ریشتر بوده است.

 

دریافت فایل صوتی

دریافت فایل صوتی

One comment

  1. Dr joon
    i have been following you solidly for 12 hours continously a time for past 24 hours from Karaj.(since i have down loaded a siphon 3 software).
    A warm,!well-.done is definitely is in order for your very poorly advertised but excellent programme though it is a bitch to follow you in coronologically numbered reverse order .e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top