مهبانگ 18

مهبانگ 18

هجدهمین برنامه‌ی “مِهبانگ” تقدیم به دوست‌داران دانش و خردورزی.

بخش ابتدائی برنامه مروری خواهد بود بر مهمترین خبرهای علمی در هفته‌ی گذشته که در صدر آنها مهمترین رویداد هفته‌ی گذشته یعنی روز 14 فوریه قرار دارد.
روز 14 فوریه سالروز تولد فریت زوئیکی (Fritz Zwicky) اخترفیزیک‌دان بلغاری است که تئوری‌های وی توانسته‌اند گسترش فراوانی در اخترشناسی نظری و رصدی ایجاد کنند؛ از مهمترین تئوری‌های مطرح ایشان در اخترفیزیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تئوری شکل‌گیری ستاره‌های نوترونی (ستاره‌هایی با چگالی بالا) از انفجارهای ابرنواختری
– شناخت پرتوهای کیهانی و منشا آنها
– اولین کسی که نظریه وجود ماده‌ی تاریک را بیان کرد

و در ادامه اخباری مربوط به راه‌اندازی بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان در آمریکا با توانی حدود نصف توان نیروگاه اتمی بوشهر تنها با 300 هزار آینه و 400 هزار تُن دی‌اکسید و مونواکسید کمتر در جو را، خواهید شنید.

در بخش دوم برنامه میهمان ویژه برنامه جناب دکتر اریک میناسیان، فیزیکدان نظری و استاد دانشگاه و متخصص در زمینه‌ی گرانش کوانتومی و نسبیت عام انیشتین هستند که در ادامه تاریخچه‌ی گرانش در برنامه‌ی قبلی ایشان، در این برنامه “مکانیزم گردش اجرام و تاثیر بر سیر تحول تاریخی دانش بشری” و تاثیر این نگرش در نگارش انجیل عهد عتیق را خواهید شنید.

همینطور ایشان آخرین آمار بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) مهمترین نهاد علمی آمریکا را ارائه خواهند داد که خلاصه‌ای ازین بررسی آماری (جامعه‌ی آماری 2200 نفر) عبارت است از:

– 25 درصد (از هر 4 نفر یک نفر) از مردم آمریکا از چرخش زمین بدور خورشید آگاه نیستند.
– 48 درصد مردم آگاه نیستند که انسان تکامل یافته‌ی سایر موجودات (تک سلولی‌ها) است.
– 50 درصد مردم آگاه نیستند که آنتی بیوتیک‌ها بر روی ویروس‌ها بی ‌تاثیر هستند.
– 69 درصد از مردم از پیدایش عالم و مهبانگ بی‌اطلاع هستند.
– 42 درصد مردم اعتقاد به طالع‌بینی دارند و آنرا علمی می‌دانند.

و در ادامه‌ی برنامه با همراهی جناب دکتر نیری پاسخگوی پرسش‌های تلفنی خواهند بود.

 گزیده‌ها:

Fritz Zwicky یک اختر فیزیکدان معروف بود. ظاهرأ اولین کسی است که تئوری ستاره‌های نوترونی (ستاره‌های بسیار فشرده با چگالی بسیار بالا) و اینکه چگونه ستاره‌های نوترونی را از ابر نواخترها بگیریم را مطرح کرد. ستاره‎‌های نوترونی به عنوان فانوس‌های کیهانی عمل می‌کنند و پیامد انفجارهای ابر نواختری هستند. ابر نواخترها یکی ازمراحل پایانی ستاره‌ها هست. همین‌طور او اولین کسی است که وجود ماده تاریک را در خوشه‌های کهکشانی و اینکه احتمالأ 90% ماده از ماده تاریک تشکیل شده را بیان کرد.

*بودن در ماه و در جایی که اتمسفر و میدان مغناطیسی وجود ندارد یعنی در معرض پرتوهای کیهانی قرار بگیریم و 20 دقیقه بیشتر هم حتی با لباس‌های خاص نمی‌شود در آنجا ماند.

*ذراتی که باعث ساختن پروتون‌های در درون هسته اتم‌ها می‌شوند دست راست و چپ‌شان را بلد هستند. مهم این است که می‌توانیم نیروهای بنیادی در طبیعت را بشناسیم علت تفاوت دست راست و چپ درواقع سر منشا اختلاف بین چیزی است که نامش ماده و ضد ماده هست که امیدوار هستیم زمانی بشود انرژی بیکران از ضد ماده تولید کرد. اگر یک قاشق از ضد ماده داشته باشیم می‌توانیم برق شهری مانند نیویورک را تأمین کنیم. به نظر می‌آید که یک نوع عدم تقارن بین راست و چپ در بین کوآرک‌ها وجود دارد و این می‌تواند کمک به فهم مسئله عدم تقارن ماده و ضد ماده بکند.

*بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان واقع در امریکا به وسعت 13 کیلومتر مربع آغاز به کار کرد و از 300 هزار آینه تشکیل شده است که این آینه‌ها با کامپیوتر کنترل می‌شوند. بلندی این آینه‌ها 7 فوت (2 متر) و پهنایش هم 10 فوت (3 متر) هست. این آینه‌ها نور خورشید را به یک برجی منعکس می‌کنند. این برج در ارتفاع 459 فوتی (140 متر) از سطح زمین قرار دارد و گرمایی که از نور خورشید در آنجا ایجاد می‌شود قادر هست مثل هر نیروگاه برقی، آب را به بخار تبدیل کند و با آن بخار توربین‌ها را بچرخاند و برق تولید شود. موقعی که این نیروگاه به طور کامل به کار بیافتد می‌تواند با 392 مگابایت برای 140 هزار خانوار کالیفرنیایی برق تولید کند. 392 مگابایت موجب می‌شود تا سوخت 72 هزار ماشین تغییر کند و سالانه 400 هزار تن دی اکسید کربن و مونو اکسید کربن کمتر به اتمسفر وارد بشود. *25% مردم امریکا هنوز نمی‌دانند که کره زمین به دور خورشید می‌چرخد. با اینکه 500 سال قبل کپرنیک این را مطرح کرده بود و گالیله و کپلر هم آن را ثابت کردند و نیوتن هم آن را به طور کامل بیان کرد.

*48% مردم هنوز آگاه نیستند که انسان از موجودات پایین‌تر از خودشان تکامل پیدا کرده اند.

*50% هنوز آگاه نیستند که آنتی بیوتیک روی ویروس اثر ندارد و فقط برای میکروب‌های باکتری دار تأثیر دارند.

*39% از مردم امریکا از بیگ بنگ آگاه نیستند.

*42% هنوز از مردم امریکا اعتقاد دارند که اختر بینی Astrology پایه علمی دارد؛ در صورتی که شبه علمی است.

*گرانش یکی از ضعیف‌ترین 4 نیروی بنیادی است اما در آن واحد در مقیاس‌های بزرگ و اجرام بزرگ با فواصل زیاد نیرویی حاکم بر تمام اجرام آسمانی است. در نتیجه، گرانش تعیین کننده حرکت مداری سیاره‌ها و ستاره‌ها و اقمار هست.

*صور فلکی هر چند در گنبد آسمان همچنان در حال چرخش هستند ولی رابطه شان با یکدیگر ثابت است و فواصل‌شان بین هم ثابت می‌ماند و به این دلیل به آن‌ها ثوابت می‌گفتند. تمام گنبد کیهان از شرق ظهور و چرخش و در غرب غروب می‌کنند.

*با مشاهده حرکت ستارگان حرکت‌های سیارات و چیزهای دیگر را دیدند و از مدل‌های حرکت‌های کیهانی به تناوب آن‌ها پی بردند. در زمان‌های گذشته حرکت ستارگان را به صورت متافیزیک باور داشتند و به نیروهای فرا طبیعی ربط می‌دادند. به 1200 خدا اعتقاد داشتند و فکر می‌کردند که ناهید یکی از خدایان بزرگ هست.

*مثلث برمودا ساخته و پرداخته داستان سرایی یک خبرنگار بود و واقعیت علمی ندارد. هیچ چیز خاصی در مثلث برمودا وجود ندارد کشتی‌ها مدام از روی مثلث برمودا عبور می‌کنند و هیچ چیز غیر طبیعی هم در آنجا وجود ندارد. جاهایی در زمین وجود دارد که طوفانی هست و کشتی‌هایی هم که غرق می‌شوند و همین‌ها موجب چنین داستان‌سرایی‌ها شده است.

* کره زمین از اول چنین جوی را نداشت و بعد از اینکه کره زمین نسبتأ سرد شد ستاره‌های دنباله دار comets و شهاب سنگ‌های Meteorites بزرگ که حامل مقدار زیادی آب بودند به توسط جاذبه جذب زمین شدند و عمده آب‌های روی زمین از آنجا ناشی می‌شوند.

*تکامل یک چیز ثابت شده است حتی اتم‌ها تکامل پیدا می‌کنند به مولکول‌ها و مولکول‌های پیچیده‌تر تبدیل می‌شوند و به جایی می‌رسند که مولکول‌ها می‌توانند تولید مثل بکنند مثل DNA و غیره و سپس حیات به وجود می‌آید.

 

دریافت فایل صوتی

دریافت فایل صوتی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top