Home / مقالات علمی / دنیای کوانتوم / موج ذره در کوانتوم
موج ذره در کوانتوم

موج ذره در کوانتوم

ترجمه و گردآوری: آرش آریامنش

 

عده ای تصور غلط دارند و فکر میکنند ((ذرات ماده و ذرات کوانتومی به صورت موج هستند و به صورت مادی نیستند . تا وقتی که یک ناظر نگاهی به انها بندازد انوقت بلافاصله انها از موج به ذره تبدیل میشوند)) . { این تصور غلطه } بلکه ذرات ماده واقعا ذره هستند اما همین ذرات رفتاری دو گانه دارند . رفتار موجی و ذره ای . وقتی یک ناظر نگاهشون میکنه و اندازشونو میگیره ذرات رفتار ذره ای از خودشون نمایش میدهند . اما در جاییکه ناظر نباشه گاهی موجی گاهی ذره ای است … یعنی اینطور نیست که تنها در حضور ناظر ذره باشند ..خیر . برخی از خدا باوران با همین تصور اشتباه و سو تعبیر از مفهوم کوانتومی به کمک این مساله خدارا اثبات کنند . و میگویند جهان موج بوده و محتاج نگاه یک ناظر مهربون بوده که تبدیل به ماده بشه ..حالا ناظر کی بوده ؟ خدا ……!!! خدا چشم داشته نگاه کرده و موج به جهان ما تبدیل شده اینم ادعای مسخره اهل عرفان و فلسفه .. اصلا نمیفهمن که منظور دانشمندان از نگاه کردن = { اندازه گرفتن – پرتاب فوتون به ذرات کوانتوم } میباشد . اینها میخواهند با هر تقلبی که شده باورمندی به یک یگانه خالق را تایید کنند . واقعیت اینه که یک ذره برای داشتن رفتاره ذره ای نیاز به ناظر نداره .. گاهی ذره ای است گاهی موجی .. در ازمایش دو شکاف که در پستهای قبلی مربوط به کوانتوم ازش صحبت شد جاییکه تداخل امواج باشد در واقع ذره های مادی بودند که باهم تداخل داشتند نه چند تا موج . **ازمایش دو شکاف بدون بودن ناظر یک پدیده غیر معقول عجیب غریب … اینبار الکترون ها را دونه دونه شکلیک کردند . در عین ناباوری رفتار تداخل امواج دیده شد … یک ذره با خودش تداخل میکرد . یعنی یک ذره همزمان از دو شکاف عبور کرده … واقعا شگفت اوره یک ذره در دو مکان ؟ این یک محال عقلی است !! که واقعیت داره .. حالا فیلسوفا برن جیغ بزنن .یکی از توجیح های این داستان چند دنیایی نوع سوم هست { قبلا انواع دنیاهای موازی رو پست کردم } یعنی وقتی ذره الکترون که از دو شکاف قراره عبور کنه چون دو تا انتخاب بوده پس به دو دنیای موازی تبدیل شده در یکی ذره از شکاف جپ عبور کرده و در دیگری از شکاف راست … اگر چه دو ذره در دو دنیای موازی بودند ولی از نظر سطح کوانتومی بر هم اثر گذاشتند و با یکدیگر تداخل داشتند یعنی میشه با همین ازمایش پی به دنیای موازی برد . البته این فقط یک تفسیر هست و هنوز اثبات وجود دنیاهای موازی نیست .. نتیجه اینکه با عقل تنها حتی نمیشه به واقعیت های این جهان پی برد چه برسه به ماورا … {برای پی بردن به حقیقت باید مشاهده و ازمایش کرد … این یعنی واقعیت . }

4 comments

 1. سلام
  برای رسیدن به حقیقت، باید فکر کرد. باید از ساده ترین سوالات شروع کرد.
  سوال درست را که پیدا کنیم جواب خودش می آید.
  بعضی حقایق گاه و بی گاه می آیند و می روند. باید سال ها منتظر ماند تا جرقه بزند. به این راحتی آتش نمی گیرد.
  به این راحتی نیست که روی زمین بود و به گرد بودن زمین رسید. باید آسمانی شد

 2. «روزى که به جاى زمین زمین دیگر آید و به جاى آسمانها آسمانهاى دیگر» (آیه 48 ابراهیم)

  و خدای عزّ و جلّ فرموده: «آیا درماندیم در آفرینش نخست بلکه آنها هر روزه در پوششى از آفرینشى تازه‏اند»( آیه15ق). » 

 3. سوالی داشتم . آیا ابعاد شکاف و کلا موجدیت شکاف حالا چه از حیث ایجاد انعکاس برای ذره از طریق بدنه (تیغهء شکاف) و یا ایجاد اثر الکترومغناطیس یا هر اثر دیگر (جاذبه …) در حرکت ذره فوتون (یا موج )و در نهایت نشستن ذره در صفحهء مقابل (جاهای با تراکم بالا یا جاهای دیگر) تاثیر ندارد ؟
  سوال دیگه اینکه این اثر در مورد باریکه ء لیزر به چه صورت است ؟

  با تشکر از بذل توجه

 4. این سوال همواره ذهن مرا مشغول کرده منظور از اینکه الکترون در حضور ناظر رفتار ذره ای دا د و در سایر موارد گاهی ذره ای و گاهی موجی رفتار می کند. میدانیم ناضر برای دیدن نیاز به تاباندن نور به آن دارد. اکنون این سوال پیش می آید که آیا فوتون ها که حاوی بسته های انرژی هستند موجب تغییر حالت الکترون می شوند؟ وآیا اثبات شده است که رفتار ذره ای ای الکترون در حضور ناظر به دلیل وجود و تاباندن فوتونهاست؟
  سوال دیگر این است که آیا در شرایطی که قصد داریم بدون استفاده از نور و به کمک سایر روشها مکان الکترون را مشخص کنیم. آنگاه چه روی میدهد؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top