Home / مقالات علمی / دگرگونش(تکامل) / نازیست‌زایی(Abiogenesis) بخش نخست
نازیست‌زایی(Abiogenesis) بخش نخست

نازیست‌زایی(Abiogenesis) بخش نخست

 بوجود آمدن حیات از مواد غیر زنده

نویسنده: Minerva

 

بسیاری از اوقات این پرسش را شنیده‌ایم -یا شاید حتی برای خود شما هم مطرح شده باشد-که “فرگشت/دگرگونش ،چگونه بوجود آمدن حیات بر روی کره زمین را توضیح می‌دهد؟”

پاسخ کوتاه به این پرسش چنین است: توضیح نمی‌دهد! اساسن کار فرگشت توضیح چگونگی تنوع حیات است، نه بوجود آمدن آن. توضیح پیدایش حیات مربوط به نظریه آبیوژنزیس یا نازیست‌زایی‌ست.
نازیست‌زایی نظریه‌اى‌ست با زیر بنای بیوشیمیایی-زمين(ژئو)شیمیایی برای چگونگی شکل‌گیری حیات از مواد غیر زنده.

در ابتدای امر لازم است که تاکید شود نظریه نازیست‌زایی یا آبیوژنز با نظریه رد شده خلق‌الساعه که در سالهای ٣٨٤ تا ٣٢٢ پیش از میلاد توسط ارسطو بیان شد تفاوت فاحش دارد. نظریه خلقِ آنى اولین بار به این دلیل مطرح شد که مشاهده گردید اَشکال به اصطلاح “نازل” حیات مانند مگس‌ها یا کرم‌ها روی مواد آلی در حال فساد پدیدار می‌شوند.این نظریه از زمان ارسطو وارد علم یونان باستان شد تا سر انجام در قرن ١٧ توسط آزمایش‌هاى فرانسیسکو ردی و در قرن ١٩ با بسط آزمایش‌هاى ردی توسط لویی پاستور مردود اعلام شد.

پاستور نشان داد که نظریه خلقِ آنى که آن زمان به عنوان یک حقیقت علمی پذیرفته شده بود اساسن غیر ممکن است و به اصطلاح “حیات از حیات بر می‌خیزد.”
تا پیش از پاستور بر این اعتقاد بودند که مثلن موش‌ها بطور خود به خود از خرمن‌های یونجه پدید می‌آیند یا میکرو اورگانیسم‌های موجود در یک ماده تولیدات همان ماده هستند.

آزمایش پاستور که منجر به رد شدن نگره‌ى خلقِ آنى گردید:

پاستور ابتدا لوله آزمایشی برگزید و سر آن مقداری پنبه قرار داد. سپس با تلمبه کوچکی مقداری هوا به داخل لوله کشید. رنگ پنبه از قسمتی که هوا وارد آن میشد رو به سیاهی رفت. پاستور در بررسی این قسمت از پنبه ذره های گرد و غبار، گرده های گُل،باکتری‌های فراوان و هاگ‌های گوناگون مشاهده کرد و اینگونه نتیجه گیری کرد که هوا حاوی میکروب‌های فراوان است.
در مرحله بعد وی یک سوپ غلیظ و مغذی که برای رشد میکروب‌ها بسیار مناسب بود تهیه کرد و آن را در دو فلاسک آزمایش قرار داد. مطابق شکل سر یکی از فلاسک‌ها یک لوله صاف بود که به هوا و ذرات موجود در آن اجازه میداد وارد آن بشود .اما لوله فلاسک دوم را با یک خمیدگی در وسط آن انتخاب کرد که تنها به هوا اجازه عبور می‌داد و ذرات موجود، در انحنای میانی لوله به دام می افتادند.
پاستور سپس برای اطمینان از مرگ تمام میکروارگانیسم‌های موجود در سوپ ،دو فلاسک را حرارت داد و سپس آنها را در دمای معمولی اتاق روی میز گذاشت.پس از گذشت چند هفته مشاهده کرد که سوپ موجود در فلاسک با لوله صاف تغییر رنگ داده و کدر شده در حالیکه سوپ فلاسک دیگر بدون تغییر باقی مانده.
وی علت این امر را عدم رسیدن اجرام موجود در هوا به سوپ مغذی در اثر گیر افتادن آنها در انحنای لوله می‌دانست. پس این‌طور نتیجه گیری کرد که در واقع میکروارگانیسم‌های موجود در سوپ بر خلاف نظریه‌ى خلقِ آنى از خود سوپ بوجود نیامده‌اند و از طریق هوا وارد آن شده‌اند.

البته معتقدین به نظریه‌ى خلقِ آنى به آزمایش پاستور این ایراد را وارد کردند که گرما دادن، محیط لازم برای تولید میکروب را از بین می‌برد .برای رفع این شبهه پاستور ظرف شیشه‌ای مطابق شکل زير تهیه کرد و آن را حرارت داد تا میکروارگانیسم‌های آن از بین بروند. سپس با پنبه استریل دهانه شیشه را بست. سر تیز لوله و پوست گردن اسب را با الکل استریل کرد تا از نبود میکروب در مراحل آزمایش مطمئن باشد. سپس سر لوله را در سیاه‌رگ اسب فرو کرد تا خون وارد ظرف شیشه‌ای شود . پس از خارج کردن سرنگ فورن سر ظرف را بست. خون اسب مدت‌ها بدون تغییر باقی ماند. حال آنکه در صورت مجاورت هوا فورن تغییر رنگ و شکل می‌داد و به اصطلاح گندیده مى‌شد.
پاستور با آین آزمایش ثابت کرد که خون ،خود به خود میکروب بوجود نمی‌آورد و پرونده نظریه خلقِ آنى برای همیشه بسته شد.

(هر چند موضوع مورد بحث ما در این سری نوشته ها آبیوژنزیس و چگونگی پیدایش حیات بر روی زمین است، از آنجايى‌كه گاهی دیده شده که افراد به اشتباه آن را با خلقِ آنى یکسان مى‌دانند لازم دیدم ابتدا توضیح مختصری درباره‌ى نظريه‌ى خلقِ آنى و علت مردود بودن آن ذکر کنم.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top