Home / اخبار علمی / همکاری ناسا برای فرستادن کاوشگر به اروپا

همکاری ناسا برای فرستادن کاوشگر به اروپا

پس از بررسی و برنامه‌ریزی فرستاندن یک کاوشگر به قمر مشتری(اروپا) ناسا از آژانس فضایی اروپا درخواست همکاری کرد.

برنامه فرستادن کاوشگر به سطح اروپا توسط ناسا اواسط دهه 2020 تا اوایل دهه 2030 میلادی است که پس از سفر چند ساله به مشتری برسد. مهندسان و دانشمندان در آزمایشگاه پیشرانش ناسا مسوول پایه‌ریزی این ماموریت هستند.

نام این ماموریت که(europa cliper) هست در اواخر دهه 2020 راه‌اندازی و عملی می‌گردد. این ماموریت مورد حمایت کاخ سفید در اوایل سال 2015 قرار گرفت و ناسا قصد دارد از این جهت اکتشافات فضایی خود را گسترش دهد، اما ظاهرا از نظر بودجه کمی دچار مشکل شده است.

 

europa_clipper_full

 

یکی از ماموریت‌های مشترک بین ناسا و آژانس اروپایی در واقع ماموریت(کاسینی – هویگنس) بود که با موفقیت سال‌ها پیش به زحل رسید. مدارگرد کاسینی زیر نظر دانشمندان ناسا برنامه‌ریزی شد و کاوشگر هویگنس که از کاسینی جدا شد و بر سطح تایتان قمر زحل نشست را آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی و طرح ریزی کرده بود.

امروز می‌دانیم در زیر سطح یخی اروپا ققمر مشتری اقیانوسی مملو از آب است این قمر جهارمین قمر مشتری محسوب می‌گردد. از این رو دانشمندان حدس میزنن نوعی حیات درآن‌جا وجود دارد.

بری گلدشتاین(barry goldstein) مدیر پروژه اروپا در آزمایشگاه پیشرانش ناسا می‌گوید ماموریت پرتاب کاوشگر به سمت اروپا در ژوءن سال 2022 آغاز می‌گردد. در حال حاضر ناسا در حال تست سنگین‌ترین موشک فضایی خود یعنی اطلس است.

آخرین ماموریت فضایی آژانس فضایی اروپا فرستادن یک تلسکوپ به نام {} برای بررسی سیارات فراخورشیدی بود که 635 میلیون دلار هزینه برد از این جهت باید بودجه مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته برنامه ریز آژانس فضایی اروپا: رفتن به اروپا چیزی هیجان‌انگیز است که همه دوست دارند؛ اما اهداف این برنامه باید بدون تعصب بررسی شود. این مساله بعهده دانشمندان اروپایی است که بررسی کنند آیا رفتن به قمر مشتری به صرفه و با ارزش فنی است یا خیر.

از طرفی ناسا به دنبال فرستادن یک مریخ نورد رفت و برگشتی به سیاره سرخ در سال 2020 است که نمونه برداری کند و به زمین برگرداند. به همین دلیل این ماموریت سنگین از نظر مالی باعث شده برای مقاصد بعدی و برنامه های اتی فضایی ناسا درخواست همکاری از آژانس فضایی اروپا داشته باشد.

در عین حال یک ماموریت دیگر به اروپا با نام (juice) هست که بعد هشت سال به سیستم مشتری خواهد رسید به دور کانیمد قمر اول مشتری می‌چرخد این ماموریت 2022 پرتاب می‌گردد.

مدیر ناسا میگوید آژانس فضایی اروپا همیشه همکاری‌های لازم و مفیدی با ما داشته است و این فرصت جدیدی است برای یک همکاری دوباره.

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

منبع :+

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top