Home / ویدیوهای آموزشی / چرا برخی افراد چپ دستند؟

چرا برخی افراد چپ دستند؟

متن ویدئو: 

تکامل، حدود 400 میلیون سال را طی کرد تا این کارهای هنری، شکل بگیرند، دو تا از مهم‌ترین تکه‌های پازل تکاملی انسان. با این وجود ، 99 درصد ما انسان‌ها، با یک دست راحت هستیم و با دست دیگه راحت نیستیم. برای چه کاری؟ برای کارهای رایجی مثل نوشتن، بزن قدش و تایپ یک دستی.
حتی به نظر می‌رسه که خود زندگی هم این انتخاب‌ها رو انجام می‌ده:
بنا به گفته دانشمندان، آمینواسیدهای ما، چپ دست هستند و چرخش دی‌ان‌ای ما بصورت مارپیچ راستگرد هست.
به نظر می‌رسد، که هر دو دست، توانایی کاملی دارند، هر دوی آنها به بازوهای کاملا وظیفه‌مندی، متصل هستند و در نتیجه، انتظار داریم که اولویت بندی در مورد دست‌ها نیز، صرفن به نفع یک دست نباشد.
در قلمرو حیوانات که می‌توان مخلوقاتی را پیدا کرد که به یک پنجه، سم یا بال، بیش از بقیه اهمیت می‌دهند، اولویت بندی، 50-50 است. اما بطور میانگین تنها یک دهم انسان‌ها، چپ دست هستند. به نظر من سوال واقعی این است که چرا تعداد کمی از مردم، چپ دستند؟
شاید به این دلیل که، برنامه‌ریزی جهان به نفع آنها نیست… نوت بوک‌های مارپیچی، قیچی، ایبوک ریدرها، کنترلرهای بازی ویدیویی زیپ‌های لباس ، حتی بازکننده‌های درب کنسرو.
اگر تنها یک نفر پیدا بشود که فروشگاه‌هایی را با محصولات مخصوص چپ دست‌ها باز کند، نانش در روغن است!
حتی زبان هم با چپ دست‌ها ، میانه خوبی ندارد. درست بودن یعنی راست‌ بودن، و صحیح از “درست”، منشا می‌گیرد. خدایان، سرشار از راستی و حقانیت هستند. ماهربودن یعنی داشتن زبردستی. پادشاهان، برازنده هستند. “چپ”، لغتی از انگلیسی کهن است و به معنی ضعیف می‌باشد. کلمات مربوط به چپ، احساس شر بودن، ناشی و خام بودن را به ما می‌دهند. رقصنده‌های بد، دست و پاچلفتی (چپکی) هستند.
اما به نظر می‌رسد که زبان، بخش مهمی از این پازل است. مغزهای ما، حالت کراس وایرینگ دارند، یعنی دست راست
توسط سمت چپ مغز کنترل می شود و برعکس. اما این بدان معنا نیست که مغز، متقارن است. در دهه 1860، دانشمندی فرانسوی به نام پائول بروکا، متوجه شد که منطقه‌ای از مغز ما که برای پردازش گفتار مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولن در یک سمت قرار دارد. زبان ، فرایندی پیچیده است و حرکت به یک نیمکره مغز شاید احتمالن به مغز کمک خواهد کرد تا با کارایی بیشتری، با این مساله کنار بیاید.
امروزه، می‌دانیم که در 99 درصد مغزهای افراد راست‌دست، ناحیه بروکا، تنها در نیمکره چپ قرار دارد. و در مغز افراد چپ دست نیز، در 70 درصد زمان‌ها، در سمت چپ قرار دارد.
تنها 19 درصد چپ دست‌ها، پردازش گفتار را در نیمکره راست، انجام می‌دهند و 20 درصد آنها از هر دو نیمکره استفاده می‌کنند. بنابراین زبان و دست ها ، رابطه مستقیمی با هم ندارند.
این موضوع، گیج کننده است.
دو نظریه مشابه، برای توجیه چنین پدیده ای، ارائه شده‌اند.آنها بر این نکته تاکید می‌کنند که با تکامل انسان‌های اولیه،
یک ژن-موتانت یا ژن-جهش یافته، ناگهان ظاهر شد و کل گروه عملکردهای مغز ما را به یک سمت سوق داد و امکان تخصصی شدن آنها را فراهم کرد.
اگر دو کپی از جهش انتقال به راست را در اختیار داشته باشید، کنترل زبان و دست به نیمکره چپ منتقل می شود. اگر یک کپی را در اختیار داشته باشید، این انتقال اندکی کمتر است و اگر کاملن فاقد جهش انتقال به راست باشید ، زبان و عادت استفاده از یک‌دست(دست‌برتری) می تواند به طور تصادفی به راست یا چپ، منتقل شود. این بدان معناست که به جای آنکه ژنی برای چپ‌دستی آنها وجود داشته باشد، در واقع ژنی وجود ندارد. تاثیر ژنتیک منطقی است، زیرا چنین به نظر می‌رسد که والدین دست‌برتری را به کودکانشان، انتقال می‌دهند. اگرچه شانس داشتن کودک چپ دست برای دو والد راست‌دست، تنها 9 درصد است، اما این شانس برای یک والد چپ دست، تا 19 درصد و برای دو والد چپ دست، تا 26 درصد خواهد رسید. با این وجود، تحقیقات صورت گرفته، شواهدی را در مورد اولویت دست راست در شامپانزه‌های دربند، نشان داده اند و بله، من دارم در مورد بیرون کردن باد شکم در میمون‌ها صحبت می‌کنم.
این بدان معناست که برای ایجاد هماهنگی، در ابتدای کار و قبل از به حرف آمدن ما، جابجایی سطحی مغزی اتفاق افتاده و نابغه هایی مانند انسان‌های امروزی شکل گرفتند.
حتی نظریه دیگری وجود دارد که به ویدیویی بر می‌گردد که درباره نحوه تشخیص راست از چپ، تهیه کردیم و طبق آن نظریه، برتری طرفی دستی مربوط به کل مغز را می توان با عقب‌گرد به سمت روزهای جنینی، درک نمود. در سال 2013 ، محققین، گزارش دادند که برخی از ژن هایی که به طحال و معده ما راه و چاه را نشان می دهند با عدم تقارن مغز نیز ارتباط دارند.
می دانم که از این موضوع، خوشتان نمی‌آید، اما جواب این است که هنوز واقعا با اطمینان نمی‌دانیم که چرا بیشتر ما، چپ دست نیستیم. همانطور که می‌دانید‌، برخی ایده‌های بزرگ‌،
هنوز در مرحله تحقیق قرار دارند و این روش کار علمی است! البته، اگر راست‌دست بودن و انتقال گفتار و هماهنگی ما به یک سمت اینقدر برای تکامل، مهم بود، پس چرا هنوز هم چپ دست‌ها وجود دارند؟ یکی از ایده‌ها این است که در بازی‌هایی مثل بیس بال و تنیس ، ما راست‌دست‌ها از چپ دست‌ها ضعیف‌تر هستیم. ما با همه راه‌های چپ‌دستی عجیب آنها، غریبه هستیم. اگر بر حسب تصادف، شمشیری را به جای راکت تنیس، در دستتان قرار بدهند، چپ دست بودن می‌تواند به زنده ماندن شما کمک زیادی کند. تئوری ساده‌تر دیگر، این است که طبیعت، سرشار از
تنوع است. کریس مک مانس، اعتقاد دارد که چپ دست‌ها، ممکن است از چیزی برخوردار باشند که او نام آن را تغییرات مُخی تصادفی می گذارد. مغز آن‌ها، بیش از دیگران، به سمت بالاست.
این می‌تواند باعث ایجاد اتصالات غیر قابل انتظار بیشتر و صحبت متقابل بیشتری بین نیمکره‌های راست و چپ بشود،
و شاید خلاقیت بیشتری را به دنبال بیاورد. نکته روشن در اینجا آن است که داشتن مجموعه متنوعی از مغزها باعث شده است تا انسان‌ها به گونه‌ی بسیار جالب‌تری تبدیل شوند.
ممکن است هنوز همه این جواب ها در اختیار ما نباشند ، اما سوالات فوق ، درس های زیادی را در مورد مغز ، در این مدت ، به ما آموخته اند. حداقل ، با این کار ، مغزمان را هدر نداده ایم.

ماجراجو باشید.

دریافت فایل 20MB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top