Home / اخبار علمی / جستجوی امواج گرانشی

جستجوی امواج گرانشی

به گزارش سایت space.com تلاشهای برای شکار ریزموج های کیهانی در بافت فضا زمان ادامه دارد.

 تیم تحقیقاتی NANOgrav نیز به جمع جستجو‌گران اضافه شدند .

بودجه ای درحدود 14.5 میلیون دلار از سوی بنیاد ملی علوم به این تحقیق اختصاص داده شده است. این تحقیق بر روی پولسارها یا تپ اخترها خواهد بود که از طریق نوسانات این تپ اخترها بتوانند امواج گرانشی زمینه بافت فضا- زمان را تایید کنند. این تیم هم اکنون در حال تلاش برای شکار این امواج در فرکانس پایین می‌باشد .

 NANOgrav

همانطور که قبلا توضیح دادیم “امواج گرانشی” یکی از پیش‌بینی‌های مهم از نسبیت عام انیشتین می‌باشد. درواقع ریزموج هایی است در بافت فضا زمان .  این‌ها شامل برخورد سیاه چاله‌ها در مرکز کهکشان ها هستند و همچنین مهم‌ترین قسمت ان یافتن این امواج در کسری پس از مهبانگ می‌باشد .

از آنجایی که طول موج این امواج از طول منظومه شمسی بزرگتر هست نمیشود آنها را از طریق آشکارسازهای زمینی آشکار کرد و مستقیمن دید در عوض دانشمندان روی ابزارهای بهتر باید تکیه کنند .

این تیم تحقیقاتی با استفاده از تپ اخترهای دوردست در تلاش هستند تا امواج گرانشی را فاش سازند. تپ اخترها به شدت در حال چرخش به دور خود می‌باشند. در واقع باقی مانده یک ابرنواختر هستند که یک هسته از آن باقی مانده که در یک ثانیه صدها بار به دور خودش می‌چرخد. به گفته ستاره شناسان نور این تپ اخترها به صورت خاموش روشن در فواصل زمانی معین پالس و به سمت زمین می‌آیند .

امواج گرانشی به طور معمول می‌تواند روی زمان رسیدن اینها تاثیر گذار باشد. برای ستاره شناسان تایید چنین موضوعی نیازمند رادیوتلسکوپهای بسیار حساس است .

فعلا بهترین رادیو تلسکوپهایی برای چنین کار دو تا موجود است یکیتلسکوپهای سبز در ویرجینیای غربی و دیگری ارسیبو در پورتوریکو  .

همانطور که میدانید در اوایل سال 2014 تیم بایسپ 2 ادعا کرد این امواج را تایید کرده ولی به سرعت از سوی تیمهای علمی دیکر این کشف زیر سوال و انتقاد قرار گرفت و مشخص شد غبارهای درون کهکشان راه شیری روی داده های نتایج این دانشمندان تاثیر داشته است. با این حال تلاشها ادامه دارد .

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top